Sci fi Made in Czechoslovakia 5-26 luty 2022

Dzięki pomocy Czeskiego Centrum mamy możliwość zaprosić Państwa na polsko-czeski przegląd filmów Sci-Fi powstałych w Czechosłowacji w latach 1948-1983. Filmy te w większości nieznane polskim widzom są prawdziwymi perłami europejskiej kinematografii wyprzedzając swym wizjonerstwem zachodnie megaprodukcje o kilka lat!.
Zapraszamy w każdy weekend lutego do Kina zdrowie w Sokołowsku!
Wstęp 10pln
Díky pomoci Českého centra máme možnost pozvat vás na polsko-českou přehlídku sci-fi filmů natočených v Československu v letech 1948-1983. Tyto filmy, většinou neznámé polským divákům, jsou skutečnými perlami evropské kinematografie, které svým vizionářstvím o několik let předběhly západní megaprodukce!
Zveme vás do Kina “Zdrowie” v Sokołowsku každý únorový víkend!
Vstupne 10pln/50kč
(Česká verze programu dolu)
 
Program:
05.02.2022 (sobota) godzina 19:00
Krakatit (1948) reż. Otakar Vávra
Ekranizacja powieści Karola Čapka wydanej w 1924. Fabuła opowiada o Naukowcu który odkrywa nową substancję wybuchową tysiąckrotnie silniejszą od wszystkich znanych substancji (jej niszczycielska siła wręcz do złudzenia przypomina bombę atomową).Formuła chemiczna wpada jednak w ręce niepowołanych osób. Čapek w swych kolejnych proroczych dystopiach jeszcze niejednokrotnie przestrzegał świat przed totalitaryzmami i niszczeniem planety… nadaremno.
 
11.02.2022 (piątek) godzina 20:00
Ikarie XB 1 (1963) reż. Jindřich Polák
Pierwsza a zarazem ostatnia próba podejścia do kina w gatunku hard science-fiction w Czechosłowacji. Akcja filmy toczy się w roku 2163 na pokładzie tytułowego statku kosmicznego Ikarie XB 1. Lot w kierunku Alfa Centauri zostaje naruszony natknięciem się na trasie wraku statku kosmicznego z XXw. z ładunkiem Atomowym na pokładzie. Gigantyczny budżet filmu umożliwił na wykorzystanie wielu innowacyjnych efektów specjalnych. Podobieństwa do Odysei kosmicznej Kubricka nie muszą wydawać się przypadkowe… Stanley Kubrick wspomina seans Ikarii w swoich pamiętnikach.
 
19.02 (sobota) godzina 19:00
Koniec sierpnia w hotelu Ozon (1966) reż. Jan Schmidt
post-apokaliptyczny film przedstawiający bezludny, zrujnowany świat po wojnie atomowej. Bezludną planetę przemierza grupa ocalałych… nastoletnich kobiet niepamiętających przedapokaliptycznego świata, ich przewodniczką jest sędziwa kobieta jedyny świadek dawnego świata i jego destrukcji. W tytułowym Hotelu Ozon odnajdują starca Huberta, pierwszego mężczyznę jakiego zobaczą na własne oczy. Film nagrywano w Sudetach, za scenerie posłużyły opuszczone miasta i wsie bezludne po wygnaniu sudeckich Niemców i zrównane z ziemią kilka lat po nagraniu filmu.
 
26.02 (sobota) godzina 19:00
Elektroniczne babcie (1984) reż. Ladislav Rychman
Czarna komedia sci-fi. Podobnie jak inne rodziny z sąsiedztwa, Państwo Loudowie kupują androida – Babcię Rosę – pomoc w opiece nad dziećmi i obowiązkami domowymi. Jednak ich robot z firmy Biotex wdaje się w zaostrzający się spór z robotem sąsiadów, Carmen. Zaczynają od przewracania śmietników, wybijania okien, powieszonego kota (sic!) lecz potem ta zaprogramowana wrogość rozlewa się na dzieci z sąsiedztwa.